אורלי פורטל

אורלי פורטל רקדנית, כוריאוגרפית, מורה למחול, מטפלת בתנועה ובקול, חוקרת מחול שבטי, פולקלור מרוקאי, והמפתחת של שפת מחול ייחודית, המתבססת על יצירת תנועה מתוך מצב של הרפיה, המכבדת את התנועתיות הטבעית של הגוף ואת מבנה הנפש והגוף של כל רקדן ורקדנית. יצירתה מציגה פרשנות עכשווית למסורות עתיקות ומשלבת אלמנטים מתחום - ריקודי הבטן, מחול מודרני עכשווי, קונטקט אימפרוביזציה ופלדנקרייז.

 

המפתחת של שיטת פורטל ללימוד ולתרגול העצם העצמי בדרך לביטוי תנועתי נאמן למציאות ומדויק יותר:
פורטל ריקודי בטן, תרגול המבוסס על התנועה המעודנת של האגן והתקשורת שלו עם שאר איברי הגוף, אשר נלמד במסגרת תכנית מקיפה הכוללת קורס הכשרה למורות שמעבירות הלאה את הידע בכל רחבי הארץ ובעולם.
פורטל אימפרוביזציה חקר הגוף בתנועה כדרך להעמקת המודעות, לשכלול היכולת התנועתית ולמימוש הפוטנציאל היצירתי, דרך תנועה המשלבת אימפרוביזציה עם עקרונות של פלדנקרייז.
פורטל רפרטואר לימוד עקרונות השיטה דרך קטעים מיצירותיה של הכוריאוגרפית אורלי פורטל.

 

ילידת 1969, אורלי פורטל, בוגרת המגמה ללימודי מחול באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, החלה את דרכה המקצועית כרקדנית וסולנית בלהקת 'קול ודממה' בניהולו של משה אפרתי וב'אנסמבל בת-שבע'. פורטל, ממייסדי אנסמבל 'אימפרוביזה' המתמקד בחקר אמנות האלתור, העמיקה במשך השנים בחקר הפולקלור הערבי, הקדישה שנתיים ללימודי מוסיקה ערבית באוניברסיטת בר-אילן והרחיקה עד מרוקו כדי ללמוד ממקור ראשון את הריקוד השורשי של שבטי הגנאווה והברבר.

 

במשך 25 שנות יצירה עצמאית הופיעה על במות ובפסטיבלים רבים בארץ ובעולם ושיתפה פעולה עם אמנים מובילים מתחומים שונים ביניהם: עומאר פארוק טקבילק, תימנה בראוור ואלי מאירי, שי דיין, מארק אליהו, אלברט עמר, יאיר דלל, אייל סלע, בוסתן אברהם, והתזמורת האנדלוסית. ומוזיקאים רבים אחרים, בשנת 2009 הקימה את להקת המחול אורלי פורטל עבורה יצרה יצירות מקור, המחברות בין המחול העתיק והביטוי העכשווי תוך יישום התובנות של מחקרה.
יצירותיה – "לילת חוב", "גנאוויה", "בין הגלוי לנסתר", "בין עולמות המחול" - קופרודוקציה עם התזמורת האנדלוסית, "רביע" ו"סוויריה" - מעניקות לקהל חוויית מופע מיוחדת, סוחפת ומרגשת, וזוכות להערכה רבה.